Keisti šrifto dydį

Increase SizeDecrease SizeReset font to default

Smalininkų technologijų ir verslo mokykla

Sveiki atvykę!

2024-04-15 - 19

Pamokų laikas

8.00 – 8.45
8.55 – 9.40
9.50 – 10.35
10.45 – 11.30

Pietų pertrauka 11.30 – 12.00

12.00 – 12.45
12.55 – 13.40
13.50 – 14.35
14.45 – 15.30
Mano dienynas
PMIS
AIKOS SMM
LAMA BPO
Europass
lt72

Sekite mus facebook

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kviečiame į mūsų mokyklą!

Paskaitos, nepaliekančios abejingų Spausdinti El. paštas
2015 m. Spalio 30 d., Penktadienis

Smalininkų technologijų ir verslo mokykla vykdo projektą „Jaunimas šeimai", kuris finansuojamas Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Spalio 22 d. mokyklos ir vietos bendruomenės nariai buvo kviečiami į paskaitas: Neatlygintina donorystė ir Ką reikia žinoti prieš geriant vaistus ir vaistažolių arbatas? Paskaitas skaitė Alytaus apskrities ligonių, susijusių su organų persodinimu, visuomeninės organizacijos „Dalia" lektorė Jolanta Cicėnienė. Lektorė du kartus patyrė inkstų persodinimo operacijas ir apie donorystės svarbą žino ne iš knygų ar pasakojimų.

Nacionalinio kraujo centro duomenimis kasdien Lietuvoje kraujo reikia 200 žmonių. Kad užtikrinti kraujo ir jo komponentų poreikį būtina, kad į didžiuosiuose miestuose esančius kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų per 400 donorų. Vien sostinėje, kad ligoninės nejaustų kraujo stygiaus reikia, kad Nacionaliniame kraujo centre kasdien kraujo duotų daugiau nei 150 donorų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, atlygintinai kraujo duodantys donorai ir donorai-giminės iki šiol sudaro daugiau kaip 50 procentų dotacijų besivystančiose šalyse, tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse neatlygintinų dotacijų skaičius siekia 98 – 100 procentų.

Ar kada nors susimąstėte apie organų donorystę ir jos prasmę? Apie tai, kad sutikdamas po mirties dovanoti savo organus donorystei, galite išgelbėti sunkiai sergančio žmogaus gyvybę, ir net – ne vieną? Donorystė – tai žmogaus audinių, ląstelių ir (ar) organų, skirtų naudoti žmogui, savanoriškas ir neatlygintinas davimas. Arba, kaip poetiškai yra pasakęs popiežius Jonas Paulius II, „donorystė yra didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui". Organų donorystė – tai paskutinė mirusiojo dovana gyviesiems, nes ji yra įmanoma tiktai po smegenų mirties. Vienas donoras gali išgelbėti net kelias gyvybes, nes galima persodinti jo širdį, kepenis, plaučius, kasą, inkstus, ragenas, kaulinį audinį ir odą. Donorais gali tapti įvairaus amžiaus žmonės. Kiekvienam, apsisprendusiam po mirties paaukoti save donorystei, išduodama donoro kortelė – simbolinis pilietiškumo ir geranoriškumo įrodymas. 2015 m. liepos 1 dienos duomenimis, Lietuvoje užregistruota 21 310 asmenų, sutikusių, kad jų audiniai ir (ar) organai po jų mirties būtų panaudoti transplantacijai.

donoro kortele

Antrojoje paskaitoje lektorė Jolanta Cicėnienė kalbėjo apie tai, jog vaistus nuo peršalimo, kosėjimo, gerklės skausmo, skrandžio negalavimų ir kitų organizmo sutrikimų naudojame karta iš kartos. Lektorė atkreipė dėmesį į tai, ar tikrai teisingai elgiamės, ar viską žinome apie vaistų vartojimą? Vartodami vaistus ir kartu gydydamiesi vaistažolėmis ar iš jų pagamintais preparatais, padarome daug klaidų, kurios gali įtakoti tam tikrus sveikatos sutrikimus, kai kurie iš jų gali būti labai rimti. Todėl švietimas apie vaistų vartojimą, žinojimas, įsiklausymas į savo organizmą yra labai svarbūs. Baigdama paskaitas Jolanta linkėjo visiems būti sveikiems ir pagalvoti apie altruizmą.

Projektų vadovė
Vanda Stonienė